Vinnare och nominerade på Oscarsgalan 2018

Vinnare och nominerade på Oscarsgalan 2018

Skrivet av

Den 90:e upplagan av Oscarsgalan är över — här är alla nominerade samt vinnarna i respektive kategori.

Jimmy Kimmel var värd för 2018 års upplaga av Oscarsgalan.

Alla kategorier

Här kommer alla kategorier i Oscarsgalan samt de filmer som nominerats i samt vunnit kategorin.

Bästa film

Bästa regi

Bästa manliga huvudroll

Bästa kvinnliga huvudroll

Bästa manliga biroll

Bästa kvinnliga biroll

Bästa originalmanus

Bästa manus efter förlaga

Bästa animerade film

Bästa icke-engelskspråkiga film

  • En fantastisk kvinna (Chile) (vinnare)
  • The Insult (Libanon)
  • Saknaden (Ryssland)
  • The Square (Sverige)
  • Om själ och kropp (Ungern)

Bästa dokumentär

  • Ikaros av Bryan Fogel och Dan Cogan (vinnare)
  • Abacus: Small Enough to Jail – Steve James, Mark Mitten och Julie Goldman
  • De sista i Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed och Søren Steen Jespersen
  • Faces Places – Agnès Varda, JR och Rosalie Varda
  • Strong Island av Yance Ford och Joslyn Barnes

Bästa kortfilmsdokumentär

  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 – Frank Stiefel (vinnare)
  • Edith+Eddie – Laura Checkoway och Thomas Lee Wright
  • Heroin(e) – Elaine McMillion Sheldon och Kerrin Sheldon
  • Knife Skills – Thomas Lennon
  • Traffic Stop – Kate Davis och David Heilbroner

Bästa kortfilm

  • The Silent Child – Chris Overton och Rachel Shenton (vinnare)
  • DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
  • The Eleven O’Clock – Derin Seale och Josh Lawson
  • My Nephew Emmett – Kevin Wilson Jr.
  • Watu Wote: All of us – Katja Benrath och Tobias Rosen

Bästa animerade kortfilm

  • Dear Basketball – Glen Keane och Kobe Bryant (vinnare)
  • Garden Party – Victor Caire och Gabriel Grapperon
  • Lou – Dave Mullins och Dana Murray
  • Negative Space – Max Porter och Ru Kuwahata
  • Rysliga rim – Jakob Schuh och Jan Lachauer

Bästa filmmusik

Bästa sång

  • "Remember Me" av Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez (Coco) (vinnare)
  • "Mighty River" av Mary J. Blige, Raphael Saadiq och Taura Stinson (Mudbound)
  • "Mystery of Love" av Sufjan Stevens (Call Me by Your Name)
  • "Stand Up for Something" av Diane Warren (text och musik) samt Lonnie R. Lynn (text) (Marshall)
  • "This Is Me" av Benj Pasek och Justin Paul (The Greatest Showman)

Bästa ljudredigering

Bästa ljud

Bästa scenografi

Bästa foto

Bästa smink

Bästa kostym

Bästa klippning

Bästa specialeffekter

  • Blade Runner 2049 av John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert och Richard R. Hoover (vinnare)
  • Apornas planet: Striden av Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon och Joel Whist
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 av Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner och Daniel Sudick
  • Kong: Skull Island av Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza och Michael Meinardus
  • Star Wars: The Last Jedi av Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan och Chris Corbould

Alla vinnare

Listan nedan innehåller alla vinnande filmer i respektive kategori.

Kategori Vinnare
Bästa film The Shape of Water
Bästa regi Guillermo del Toro för The Shape of Water
Bästa manliga huvudroll Gary Oldman för Darkest Hour
Bästa kvinnliga huvudroll Frances McDormand för Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa manliga biroll Sam Rockwell för Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Bästa kvinnliga biroll Allison Janney för I, Tonya
Bästa originalmanus Jordan Peele för Get Out
Bästa manus efter förlaga James Ivory för Call Me by Your Name
Bästa animerade film Lee Unkrich och Darla K. Anderson för Coco
Bästa icke-engelskspråkiga film En fantastisk kvinna (Chile)
Bästa dokumentär Bryan Fogel och Dan Cogan för Ikaros
Bästa kortfilmsdokumentär Frank Stiefel för Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Bästa kortfilm Chris Overton och Rachel Shenton för The Silent Child
Bästa animerade kortfilm Glen Keane och Kobe Bryant för Dear Basketball
Bästa filmmusik Alexandre Desplat för The Shape of Water
Bästa sång Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez för "Remember Me" från Coco
Bästa ljudredigering Richard King och Alex Gibson för Dunkirk
Bästa ljud Mark Weingarten, Gregg Landaker och Gary Rizzo för Dunkirk
Bästa scenografi Paul D. Austerberry, Shane Vieau och Jeffrey A. Melvin för The Shape of Water
Bästa foto Roger Deakins för Blade Runner 2049
Bästa smink Kazuhiro Tsuji, David Malinowski och Lucy Sibbick för Darkest Hour
Bästa kostym Mark Bridges för Phantom Thread
Bästa klippning Lee Smith för Dunkirk
Bästa specialeffekter John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert och Richard R. Hoover för Blade Runner 2049

Flest vinster

I listan nedan hittar du de filmer som vann flest priser, oavsett kategori.

Vinster Film
4 The Shape of Water
3 Dunkirk
2 Blade Runner 2049
2 Coco
2 Darkest Hour
2 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Flest priser — fyra — fick alltså The Shape of Water, med Dunkirk hack i häl med sina tre vinster. Därefter fick Blade Runner 2049, Coco, Darkest Hour och Three Billboards Outside Ebbing, Missouri två vinster vardera.

Flest nomineringar

Här listas de filmer som fick flest nomineringar i Oscarsgalan 2018, i fallande ordning.

Antal Film
13 The Shape of Water
8 Dunkirk
7 Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
6 Darkest Hour
6 Phantom Thread
5 Blade Runner 2049
5 Lady Bird
4 Call Me by Your Name
4 Get Out
4 Mudbound
4 Star Wars: The Last Jedi
3 Baby Driver
3 I, Tonya
2 Coco
2 The Post
2 Skönheten och odjuret
2 Victoria & Abdul

Sammanfattning

2017 bjöd på ett ovanligt starkt filmår, med både nya originalhistorier och lyckade uppföljare. Christopher Nolan drog än en gång det kortaste strået och fick gå hem tomhänt som manusförfattare, producent och regissör.

Omnämnt i artikeln

The Square (2017)

The Shape of Water (2017)

Call Me by Your Name (2017)

Baby Driver (2017)

Mudbound (2017)

Lady Bird (2017)

The Post (2017)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Phantom Thread (2017)

Darkest Hour (2017)

Kommentarer

Inga kommentarer ännu.

Skriv kommentar

Logga in för att kommentera.

Medlem

Du är inte inloggad.